Přihláška na workshopy

Výběr svých workshopů můžete potvrdit pod každou anotací.

Jen pamatujte, že je možné si vybrat buď 1 celodenní workshop nebo 2 workshopy (délka 75 min).

Program

8:30 – 9:00 – zahájení

9:00 – 12:00 – Celodenní workshopy

9:00 – 10:15 – Workshopy 1. část

10:15 – 10:45 – Pauza

10:45 – 12:00 – Workshop 2. část

12:00 – 12:15 – Pauza

12:15 – 13:00 – Závěrečné ukončení


Anotace workshopů

Celodenní workshopy:

9:00 – 12:00

Pozor workshop je na celé dopoledne! Už se nikam jinam nezapisujte!

WORKSHOP KREATIVNÍ KOMUNIKACE A SLAM POETRY

Průvodce workshopu: Filip Koryta aka dr. Filipitch

Filip je performer, slamer, spisovatel, moderátor a pedagog. Na PF ZČU v Plzni vystudoval češtinu a psychologii. V roce 2017 se stal mistrem ČR ve slam poetry a spolu se svým švagrem je trojnásobným mistrem ČR v duo slamu. Miluje vodní meloun.

Anotace:

Na workshopu s Filipem si zkusíte ledacos: improvizovat, psát báseň, přemýšlet o etice, radikální multitasking a tak dál. Zjistíte, že mluvit před lidmi není zase taková sebevražedná disciplína, že jsme všichni do jednoho obyčejní zloději, že za haldu problémů si můžeme sami, že lecjaké dogma není zas takové dogma, že chyba je kámoš, že školní prostředí může být inspirativní… už jste se přihlásili?!

Kapacita workshopu: 12 studentů


9:00 – 12:00

Pozor workshop je na celé dopoledne! Už se nikam jinam nezapisujte!

PROJEKT IDEÁLNÍ ŠKOLY

Průvodce workshopu: Klára Jedličková, Jan Maryška

Jan je studentem druhého ročníku na pedagogické fakultě. Má vystudovanou SUPŠ v Bechyni a výtvarce a všemu okolo ní se věnuje již od školky. Chce být učitelem na střední umělecké škole.

Klára – od antropologie Blízkého východu svou pozornost před lety přesunula na oblast sociální práce. Spolupracovala s mladými lidmi v nepříznivé životní situaci, krátce s lidmi ve výkonu trestu a po zahraniční stáži zakotvila v organizaci pracující s lidmi se zkušeností s duševním onemocněním a se závislostmi. Dobrovolničí jako dočaskářka pro psy, někdy vaří s Food not Bombs, miluje hory (hlavně to, jak z nich všechno vypadá titěrný), baví ji téma člověka a prostoru – veřejného/soukromého/semiveřejného a také elektronická hudba. 

Anotace:

Škola jako prostor, ve kterém trávíme velkou část svého dne. Škola jako místo, kde se cítíme vítaní, chtění, cítíme se komfortně. Je tomu tak? A proč? A co vše v tom hraje svou roli?

Toto je výběr z témat, kterým se v rámci několikahodinového workshopu budeme spolu se studenty věnovat. Čeká nás práce s mapou školy, pátrání po místech, která jsou pro studenty důležitá a debatování o důvodu proč tomu tak je. Budeme pracovat s pocitem bezpečí, jistoty, pocitem svobody/kontroly a také participace. Výstupem z workshopu bude návrh ideální školy (nebo jejích částí), který zpracují sami studenti ve spolupráci s lektory projektu PODUZ/zúčastněnými lektory ze SPŠ a při kterém budou zároveň moci využít znalosti, které nabývají během studia. Výstupy budou, se souhlasem studentů a všech zúčastněných, použity také pro dílčí aktivitu projektu PODUZ – Škola se zdravou duší. Cílem je získat pohled studentů, jakožto insiderů na to, jak by z jejich pohledu měla vypadat škola, která má zdravou duši. 

Kapacita workshopu: max 30 studentů


Workshopy:

V rámci další nabídky máte možnost, zapsat se na 2 workshopy, kdy první část workshopů se uskuteční od 9,00 – 10,15 a druhá část bude následovat po pauze od 10:45 – 12:00.


KAM SMĚŘUJI?

Průvodcem workshopu: Nikola Heřmanová a Karolína Čaplová

Karolína je grafická designérka, autorka a ilustrátorka na volné noze. Šestým rokem studuje na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na ZČU v ateliéru Grafického designu. Má za sebou vydání své knižní prvotiny Výletník Prahou. A zajímá se o péči o duševní zdraví a práci s mladými lidmi. Pánem její domácnosti je králík Karlík.

Nikola je studentkou třetího ročníku sociologie na Západočeské univerzitě v Plzni. Zajímá se o psychologii a zdravý životní styl. Má moc ráda štěňátka.

Anotace workshopu:

Architekt, stavař, manažer, zahradník? Jaká je tvoje cesta? Máš vůbec nějaký plán? Víš v čem jsi dobrý, co doopravdy chceš nebo nechceš na své osobní cestě za úspěchem, spokojeností a prospěšností? Pokud u některé z těchto otázek váháš, jsme tu pro tebe! Společně odhalíme, jaké jsou tvé silné stránky, talenty a schopnosti, Pomůžeme ti sestavit plán tvého směřování.

Kapacita workshopu: 16 studentů


ŠKODA SOBĚ ŠKODIT

Průvodci workshopu: Honza „Lišák“ Smitka, Michaela Šimanová, Andrea Černovská

Honza je student druhého ročníku Právnické fakulty na ZČU. Je to hudebník, kytarista, učitel hudby, capoeirista, stepař, bývalý šermířský trenér, bývalý šermíř, cardista a redaktor blogu Studentských otazníků ZČU, mezi jehož další záliby patří třeba kulečník, španělština, ježdění na kolečkových bruslích a vyjmenovávání jeho zálib.

Míša pracuje jako krajská kariérová poradkyně v plzeňské Info Kariéře, už si ale střihla i roli školní psycholožky. Má vystudovanou psychologii a taky estetiku a kulturní studia na FF MU v Brně, protože je čerstvá brněnská náplava a tvrdí, že Brno není město, ale životní styl.

Andrejka je studentkou ZČU a jde si za svým snem stát se módní návrhářkou. Miluje umění, módu, hudbu a cestování. Umí skvěle namotivovat i ostatní k tomu, aby si šli za tím, co v životě chtějí. Ráda se řídí motivačními citáty a mezi její nejoblíbenější patří: „I kdyby by jsi byl/a ta nejšťavnatější broskev na světě, vždycky se najde někdo, kdo nebude mít rád broskve.”

Anotace:
Diskuze ohledně sebepoškozování a poruch příjmu potravy se studenty, kteří si tím sami prošli. Co je to sebepoškozování a porucha příjmu potravy? Jak pomoct někomu, kdo s těmito problémy bojuje? Boření mýtů a otevřená debata s možností zeptat se nás na cokoliv.

Kapacita workshopu: 18 studentů

Pokud budeš chtít, můžeš nám své dotazy poslat předem na poduz@rek.zcu.cz. Dotaz bude na semináři poté vznesen zcela anonymně.


WORKSHOP DOBROBYTÍ

Průvodce workshopu: Míša Svobodová a Bára Kreislová

Míša je koordinátorka, organizátorka, lektorka, milovnice života. Před 14 lety absolvovala studium managementu veřejného sektoru na VŠE v Praze. Od té doby se pohybuje v oblasti vzdělávání. Aktuálně se věnuje tématu rovných příležitostí ve vzdělávání. Kromě pobytu v horách miluje želatinové medvídky.

Bára je kariérová poradkyně, arteterapeutka a věčná studentka. Na PF ZČU vystudovala češtinu a psychologii, na PF JČU vystudovala arteterapii a teď je v psychoterapeutickém výcviku Skálova institutu. Má ráda filmy a umí namíchat celou řadu barevných drinků.

Anotace:

V tomhle workshopu zjistíme, co vše přispívá ke spokojenému žití každého z nás. Dáme si tipy na to, jak by nám mohlo být ještě lépe. Budeme si povídat i o tom, jak by mohla vypadat škola se zdravou duší. Ale nebudeme jen povídat, vznikne i něco velkého… Pozn.: při workshopu nebudou užívány žádné psychotropní látky 😉

Kapacita workshopu: 18 studentů


JAK ZVLÁDAT ÚZKOST

Průvodce workshopu: Mgr. Marek Rubricius, Karolína Němcová

Marek je terapeut, lektor, sociální pracovník. Při své pracovní pouti se potkával s lidmi se závislostí na opiátech, s ženami, živícími se pouliční prostitucí, s chlapci, opouštějícími výchovný ústav, se studenty s psychiatrickou diagnózou, s muži a jejich rodinami, kteří onemocněli karcinomem varlat či prostaty, se studenty jako učitel na SŠ. V současné době působí jako psychoterapeut v hospici a na ZČU. Má rád svojí rodinu, les a klid.

Karolína  je studentka ZČU, steward na vlacích ČD. Karolína je studentka oboru Právo a Právní věda na právnické fakultě ZČU, ale její studium je momentálně pozastavené. V současné době převážně cestuje, chodí dálkové traily a pracuje na sobě. Na svých cestách se setkala s lidmi, kteří procházeli nelehkými životními situacemi a zároveň se sama v některých ocitla. Krom cestování má ráda četbu, sport, přírodu a ticho. 

Anotace

Workshop se pokusí definovat a se studenty nahlížet pojem úzkost. Bude poukazovat na hranici mezi emocí a definovatelnou úzkostnou diagnózou. Mezi diskutovaná témata workshopu patří projevy úzkosti, její zdroje a spouštěče, jak jí vydržet a jak jí čelit. V rámci workshopu budeme pracovat s kartami proti úzkosti (Úzkost a co s ní), které pomáhají úzkosti rozpoznat a definovat. 

Kapacita workshopu: 17 studentů


MÁ ŠKOLA DUŠI A CO JI TVOŘÍ?

Průvodce workshopu: Michaela Vaňková, Lea Schillerová

Michaela Vaňková pracuje pro Informační a poradenské centrum ZČU a spravuje jeho sociální sítě. Na Instagramu tráví víc času, než by chtěla, tak si to kompenzuje procházkami s pětiletým, věčně mladým retrívrem. Je kavárenský povaleč, celoživotní studentka a milovnice Orientu. Nejradši má květen a ten je právě teď (-;.

Leona nebo také její alter ego Lea je studentkou ZČU. Původně studovala užitou malbu v Brně. Dnes v Plzni třetím rokem hledá příběhy v ateliéru komiks a ilustrace pro děti.

Naplňuje jí jakákoliv kreativní činnost a žádné médium jí neomezuje v tvorbě. Zajímá se o arteterapii. Má také za sebou performance pro německý hudební klip, za který se stydí. Ráda chodí na túry se svým psem Rudou, se kterým chce založit uměleckou skupinu Trhej.

Anotace

Má podle vás (vaše) škola duši? Pokud ano, kde ji hledat? Může duši vůbec instituce a budova mít? Ať už jste duševním ateistou anebo věříte, že duše se dá najít kdekoliv, workshop se vám pokusí záhadu hledání duše ve škole vyjasnit. Kreativně či jak se vám zlíbí se společně podělíme/ obohatíme o vlastní náhled na věc.  

Kde má podle vás škola duši? A má vůbec duši? Je vůbec možné duši školy nějak uchopit? Také jste se někdy zamýšleli nad podobnými otázkami? Nebo to nyní slyšíte poprvé? Každopádně bychom rádi v tomto workshopu zkusili záhadu nazvanou duši školy odhalit. Kreativní vyjádření necháme ve vašich rukou. 

Kapacita workshopu: 20 studentů


DIV_NEJ workshop

Průvodce workshopu: Jana Krunclová, Klára Vyletová

Jana je poradenský pracovník na Západočeské univerzitě v Plzni. V rámci své praxe se snaží poskytnout studentům potřebnou formu podpory, tak aby zvládali svoje studium i při jakékoliv své specifické potřebě. Má ráda lidi, jídlo a přírodu. :o)

Klára pracuje v rámci kariérového poradenství, je vystudovaná sociální pracovnice a dlouhodobě se zabývá duševním zdravím. Ráda komunikuje a cestuje.

Anotace:

Snad každý má své místo či prostředí, kde se cítí dobře a kde by nejradši strávil celý den. Proč si nezpříjemnit naše prostředí školy tak, aby nám nejlépe bylo zde, kde trávíme většinu dne. V průběhu workshopu se dotkneme tématu, jak by náš příchod do školy měl v ideální případě vypadat. Dotkneme se tématu emocí, které nás při vstupu do třídy a školy provází a jak s nimi můžeme pracovat. Zaměříme se i na možnou účinnou podporu. Ukážeme si, že někdy je normální cítit se divně, ale určitě není normální s tím nic nedělat.

Kapacita workshopu: 20 studentů


Výběr svých workshopů můžete potvrdit pod každou anotací.

Jen pamatujte, že je možné si vybrat buď 1 celodenní workshop nebo 2 workshopy (délka 75 min).


Systematická podpora duševního zdraví v adolescenci
Reg. č.: ZD-ZDOVA1-013