O mně
Jsem Viktorie a pracuji jako projektová koordinátorka.
Denně se potkávám se studujícími VŠ. Snažím se poslouchat a ptát se, co potřebují. Ne vždy jim mohu pomoci, přestože bych ze své pozice poradkyně chtěla umět fungovat jako opěrný pilíř. Pro ty, co se cítí nejistě, studium jim klade nepřekonatelné překážky nebo se jim zkrátka nedaří v osobním životě.
Sama si ještě pamatuji, jak skvělé a inspirující je být v prostředí vysoké školy. A do značné míry to prožívám díky své práci doteď. Zároveň si uvědomuji, nakolik je univerzitní prostředí náročné a doba rychle se měnící. Nároky jsou stále vyšší a nástrah, jak domněle selhat snad ještě více.
V poradenském centru jsme se rozhodli, že cesta, kterou se chceme vydat je ta podpůrná. Chceme jít studujícím naproti a dát jim vědět, že univerzita je tu pro ně. Vytvořit prostředí, které si do značné míry mohou přizpůsobit a vytvářet studující sami a také se vzájemně podporovat.
Jak jsem se dostala k projektu Peer 2 Be
Od podpory k prevenci
K peerování jsem se dostala díky projektu na podporu duševního zdraví našeho pracoviště před několika lety. Tehdy se jednalo o pilotní verzi u nás vlastně nového přístupu k podpoře duševního komfortu. S kolegy a kolegyněmi a hlavně se studujícími jsme rozjeli tento malý navazující projekt věnovaný peerování, tedy věnovaný především studujícím peerům a peerkám.
Na prostředí záleží
Chtěli jsme vytvořit komunitu, platformu, která bude bezpečným prostředí pro všechny, kteří se chtějí přidat. Naším cílem je předat, že sdílení je velmi důležité a ozdravné. Kromě destigmatizace duševních onemocnění se věnujeme komunikaci duševního zdraví a vysvětlování jeho podstaty na individuální zkušenosti.
“I s duševním onemocněním se dá žít plnohodnotně, pokud člověk naslouchá svým potřebám.“
Marek, psychoterapeut
Kde se vzali studující?
Nejdůležitější součástí našeho projektu jsou naši studující. Snažíme se zdůrazňovat, že většinu projektových aktivit věnujeme právě jim. A přiznáváme, že bez nich by ani žádný projekt nebyl. Od začátku jsme věděli, že duševní zdraví je pro studující na univerzitě i středních školách velké téma. Výzvou bylo zájemce oslovit a promluvit si o jejich očekáváních.
Krok za krokem
“Možnost sdílení s někým, kdo zažil něco podobného, může být pro někoho daleko příjemnější a dostupnější, než řešit problém jen s odborníky.”
Anička, lektorka
Co vlastně po peerských studujících chceme?
- Vytvořit komunitu a bezpečné prostředí ve stylu studující studujícím, tedy podpůrné a svépomocné skupiny pomáhající studujícím na univerzitě,
- sdílet příběh a vlastní zkušenosti prostřednictvím lektorování na středních školách, tedy pokračování v div_ných workshopech s cílem prevence duševní nepohody u mladých lidí,
- inspirovat ostatní a pomáhat destigmatizovat témata související s duševním zdravím.
Cesta je cíl
Jako koordinátorka celého projektu hlídám všechny detaily, moje pozornost je však upřena na výsledek. A za ten považuji vytvoření peerské komunity na univerzitě a především pak prostředí, kde taková komunita může vzniknout a rozvíjet se. Moje pozice je tu od toho, aby se vše postupně dávalo dohromady a my pro vás zanechali „návod”. Nechceme vám předat kuchařku s přesným receptem — chceme vás spíše inspirovat a předat naše zkušenosti s peerováním.
Vytvářejme společně lepší prostředí a bezpečný prostor pro všechny
Co jsme si z toho (zatím) odnesli
že… budování komunity je důležité a taky důvěřovat studujícím, že se to podaří
že… koordinovat projekt je náročný proces, ale krásný a vždy přináší spoustu překvapení (nikdy nevíte, jaký bude výsledek, ale víte, že se budete snažit, aby to celé mělo smysl)
že… pomoc často bývá i prosté naslouchání a přítomnost
že… chceme témata týkající se duševního zdraví dále otevírat a detabuizovat
že… se rádi inspirujeme